Blog > Komentarze do wpisu

PAZIE W TAROCIE

Nie oszukujmy się – pazie każdemu sprawiają kłopoty, robią niespodzianki, psikusy i przyprawiają o ból głowy. Jest to do zaobserwowania zwłaszcza w trendzie na „horoskopy” na YT, gdzie za „interpretacje” biorą się osoby, które ledwo liznęły pierwszą warstwę znaczenia kart tarota. Z wielkim zażenowaniem i przerażeniem oglądam takie dzieła.

No ok, wracamy do paziów.

Zapomnijmy na razie jak są przedstawieni w książkach, na forach i na blogach. Wyjmijcie wszystkich czterech paziów z talii i przyjrzyjcie się im. Pierwsze co musi i powinno rzucić się w oczy, to cztery żywioły: woda, ziemia, ogień i powietrze. Tego nie zignorujemy a nawet jeśli, to dostaniemy nauczkę w mylnej analizie rozkładu. Druga rzecz to paziowy atrybut jako symbol żywiołu: kielich, miecz (a raczej scyzoryk lub po prostu broń biała krótka), kij i monetę. Trzecia sprawa to wyraz twarzy pazia. Tu już jest ogromna dowolność w zależności od rodzaju talii jednak warto też zwrócić uwagę na tą kwestię. Czwarta sprawa: kolorystyka na karcie.

Słowo „paź” oznacza chłopca z pochodzeniem szlacheckim, który był odsyłany na dwór do magnata na służbę. Mógł też służyć rycerzowi. Słowo „giermek” stosowane w tarocie zamiennie do „pazia” już należy tylko i wyłącznie do określania służącego – chłopca na rzecz rycerza. W taki sposób był uczony wojskowości i mógł być kiedyś pasowany na rycerza. Dlatego najniżej w hierarchii jest paź, a potem awans na rycerza.

Najbardziej znanym giermkiem literackim jest Sancho Pansa – przyboczny Don Kichota (odsyłam do lektury Cervantesa).

Jeśli już wiemy to, co widzimy na kartach (cały czas nie pamiętamy o znaczeniach ksiażkowych), to czas na skojarzenia i historyjki. Wyobraźcie sobie jakąś sytuację, w której ma wziąć udział każdy z czterech paziów. Na przykład: paź jako dziecko w przedszkolu. I nie bierzcie pod uwagę płci! Paziem kijów może być tak samo dziewczynka jak i chłopiec. Jak będą zachowywali się paziowie w relacjach społecznych? Jaką reakcję u nich wywoła zabranie zabawki przez koleżankę/ kolegę? Skarcenie przez panią przedszkolankę? Drugi przykład: paź jako osoba dorosła. W jaki sposób będzie się zachowywała mając za sygnifikator pazia z każdego żywiołu? Tu można już rozdzielić płeć. Piszcie skojarzenia, notujcie co wam przyjdzie do głowy. Niech to będzie jak strumień.

Paź w rozkładzie nie musi tylko oznaczać osoby, bo może też pokazać okoliczności. Choć chcąc być szczerą powiem, że mnie osobiscie pokazuje tylko i wyłącznie osoby. Osoby, które w danej sytuacji czy okolicznościach przywdziewają dany żywioł pazia, bo już w innym towarzystwie lub sytuacji ta sama osoba może być pokazana w rycerzu, królowej lub królu. Myślę, że ważne jest to, aby zapamiętać, że rola pazia / rycerza / królowej / króla nie jest nikomu dana na stałe. Tarot nie jest oderwanym od rzeczywistości narzędziem, który pokazuje bzdury (bzdury to może gadać tylko interpretator lub aspirujący na interpretatora): pan Kowalski w relacji z apodyktycznym szefem może być paziem, w gronie kumpli rycerzem a w domu królem. I cały czas jest to ta sama osoba! Pamiętajcie o tym!

Najbardziej mnie denerwuje (żeby nie użyć dosadnego słowa) klepanie o Paziu Monet jako TYLKO o kimś, kto się uczy i idzie na staż. A gówno prawda. Ci, którzy nie potrafią dostrzec jego innej twarzy robią mu krzywdę. Paź Monet może być niewiernym partnerem, który czaruje inne panie; może być osobą bardzo zapracowaną, której dokłada się non stop nowych obowiązków; może być pracownikiem, który jest wykorzystywany (nie mylić z mobbingiem) a co za tym idzie szefostwo lub współpracownicy robią z niego typowego służącego „przynieś podaj pozamiataj” (znane w polskich firmach, prawda?); to może być osoba, która oszczędza na swój wymarzony cel; to może być znajomy, który naprawdę pomoże tylko choćby chciał pożyczyć, to nie ma z czego. I tak dalej. Otwarcie umysłu na wyobrażenie sobie Pazia Monet w różnych sytuacjach zrobi z was Pomysłowego Dobromira w interpretacjach. I zapomnijcie o jutubowych klepaniach w „horoskopach” pffff o tym paziu.

To samo można uczynić z trzema pozostałymi paziami. Wczuć się w nich; jak by zareagowali? A jaką inicjatywę podjęli? A jak by się zachowali w sytuacjach odmiennych od ich żywiołu? Czy pucharowy dogadałby się z mieczowym? No kombinacji jest tysiące tylko trzeba chcieć pooddychać tarotem na co dzień.sobota, 14 lipca 2018, krolowa.mieczy
kanał YT https://www.youtube.com/channel/UC0z6cs7B-WF8M993XNKL4hw linkwidacja blox.pl - wejdź na nowy adres mojego bloga: www.poszukiwaniaztarotem.home.blog

Polecane wpisy