Kategorie: Wszystkie | Królowa Mieczy | wróżba
RSS
czwartek, 24 maja 2018

Zapraszam do kolejnego filmu o tym jak zidentyfikować i rozwiązać problem.

Link do filmu tutaj

poniedziałek, 21 maja 2018

Tym razem nagrałam filmik o sprzecznościach w rozkładzie partnerskim. Jak do tego podejść, na co zwrócić uwagę, jaki efekt to daje w ostatecznym rozrachunku.

Link do filmu tutaj

czwartek, 17 maja 2018

Tym razem zapraszam wszystkich do obejrzenia rozkładu Krzyża Celtyckiego opowiadającego o konkretnej dziedzinie życia i dokładnym pytaniu klienta.

Link do filmu tutaj

niedziela, 13 maja 2018

Tym razem zapraszam zainteresowanych do obejrzenia rozkładu na ogólne pytanie a właściwie brak pytania. Zobaczcie co z tego wyszło, czy bylibyście (i ja) dumni ze swojej pracy dla klienta i czy to działa.

Link do filmu tutaj

11:24, krolowa.mieczy , wróżba
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 maja 2018

Przygotowałam kolejny film z omówieniem dwóch wersji rozkładu "Decyzja". Pierwszy rozkład ogólnie znany i stosowany a drugi mój własny, krótki i treściwy.

Link do filmu - tutaj.

10:55, krolowa.mieczy , wróżba
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 maja 2018

Zapraszam wszystkich zainteresowanych (i tylko ciekawych) do obejrzenia kolejnego filmu z warsztatowym omówieniem przeze mnie rozkładu kart tarota.

Link do filmu jest tutaj.

czwartek, 03 maja 2018

Postanowiłam, że najwyższy już czas na rewolucje i szaleństwo jeśli chodzi o mnie (w końcu zaraz Uran wchodzi do Byka) i nagrałam dla czytelników bloga film ze słowotokiem warsztatowym o rozkładzie partnerskim. Możecie poznać mój punkt widzenia w czytaniu tarota, w jaki sposób to robię, na co zwracam uwagę, jak podchodzę do rozkładu i kart.

Film jest w dwóch częściach, jedna trwa 2:26 min a druga ponad 28 min, ponieważ coś mi przerwało i nie chciałam nagrywać od początku.

Część 1

Część 2

Książka jest na razie w zapowiedziach, ponieważ termin jej wydania wypada na 30 maja 2018 roku. Wydawcą jest Studio Astropsychologii a kupić będzie ją można w Empiku, na taniejksiążce i kilku innych miejscach w internecie.

Autorką jest moja koleżanka Natalia Stala a książka nosi tytuł "Światło Eremity".

Polecam zainteresować sie tą pozycją :)

wtorek, 01 maja 2018

Poprzedni wpis o podstawach rycerzy w tarocie był wprowadzeniem i usystematyzowaniem ich pozycji w talii. Teraz czas zająć się zgłębieniem tematu.

Wiadomo już, że rycerze są samodzielni, mają wolną wolę, wyrażają ją zgodnie ze swoim żywiołem. Jednak pełnią też funkcje służebne wobec królowej i króla. Na rozkazy króla stawiają sie w sytuacjach "poważniejszych" (wspominałam wcześniej o tradycyjnych rolach kobiet i meżczyzn w tarocie) a na rozkazy królowej w sprawach niezwiązanych z walką o władzę i terytorium (choć wyjątkiem może być Qmieczy). Królowie raczej nie będą traktować rycerzy jako narzędzi do osiągnięcia egoistycznych celów (chyba, ze ktoś używa kart odwróconych lub z kontekstu rozkładu kart prostych wyczyta się taki schemat) a królowe tak; królowe zgodnie ze swoim żywiołem mają większy wachlarz manipulacji rycerzami (klasyczny przykład Kleopatra jako Qmieczy i Marek Antoniusz jako Rycerz Kijów) chyba, że w rozkładzie leżą obok siebie te same żywioły (wtedy prędzej się dogadają jako partnerzy).

Rycerze jako odzwierciedlenie osób

Często, właściwie najczęściej, czyta się ich jako personifikację osób z otoczenia pytającego. W książkach nawet wyczytać można, że to mężczyźni do ok. 35 roku życia i znaki zodiaku zgodnie z żywiołem. To mit. Nie zawsze, a wg mojej praktyki prawie nigdy, można tak precyzyjnie zidentyfikować osobę. Rycerz jako osoba nie zawsze musi być rycerzem. W danej chwili, w danej sytuacji może nim być dla pytającego, ale za moment może jego pozycja spaść lub się zwiększyć. Dlatego czytając rycerzy najlepiej jest posługiwać się opisem cech charakteru, ich sposobu działania, metody jaką wybiorą wkraczając w życie pytającego. Bo Rycerz Kijów wcale nie musi być Baranem w wieku 30lat, a może być Rakiem w wieku 46lat zachowującym się jak niedojrzały na swój wiek mężczyzna i mający np. Asc w Baranie lub jakąś planetę osobistą w znaku ognistym. Wracam znowu do astrologii, bo ona może pomóc w analizach. Jeśli spytamy człowieka przed nami o znak zodiaku, to z pozycji wyjściowych w rozkładzie możemy z większym prawdopodobieństwem zidentyfikować rycerza danego żywiołu (pazia, królową i króla też) jako właśnie tą osobę. Możemy wtedy więcej wyczytać, analiza może okazać się szersza i trafniejsza.

Rycerze jako zjawiska i sytuacje

Gdy wiadomo już, że rycerze są wyrazicielami swojej woli oraz pośrednikami, to na tej podstawie można zacząć się przyglądać im pod kątem zjawisk i sytuacji w rozkładzie. Bo co jeśli rycerz pojawi się np. w rozkładzie na zdrowie? Lub na jednej z czakr? Będziemy go wtedy personifikować i wmawiać pytającemu, że ktoś go potnie ;) ? Nie zawsze choć może się zdarzyć. Trzeba jednak w takiej sytuacji przyłożyć rycerza do pytania, które zadajemy. Pytanie jest kluczowe. Najłatwiejsze jest o związki, bo wtedy idziemy w stronę osób. Najtrudniejsze są te z codzienności pytającego np. zmienić pracę? gdzie jej szukać? czemu coś mi strzyka w kolanie? gdzie posiałam ważne pismo urzędowe? itd. Wczuć sie należy w naturę rycerza danego żywiołu, czasem wyobrazić sobie sytuację, spojrzeć na całość rozkładu a nie tylko na jego jednego. Pomijam fakt pierwszych wrażeń, intuicji i podszeptów Wszechświata, bo wiadomo, że one są w 90% najtrafniejsze.

Co jeśli wam powiem, że Rycerz Kijów może mówić o szwankowaniu neuronów w mózgu a zwłaszcza tych pośredniczących? Bo przecież sam neuron funkcjonuje jako impuls elektryczny więc pasowałby do Rycerza Mieczy, ale jeśli komunikacja między neuronami jest zaburzona, to odpowiada za to szybki Rycerz Kijów na koniu gnający tam i z powrotem z wiadomościami. Lub co jeśli wam powiem, ze Rycerz Monet mówi o powolnym, stabilnym, konsekwentnym (zgodnie ze znaczeniem) odbudowywaniu się tkanki po ingerencji chirurga, aby ostatecznie się zregenerowała, oraz zakrywa swoją tarczą dostęp z zewnątrz na zawsze (goi się na zawsze)? Lub co jeśli powiem, że Rycerz Pucharów to pozornie spokojny akwen, który w mgnieniu oka może okazać się zdradliwy przez np zmianę temperatury wody lub nieodpowiednią szybko nasiąkającą odzież? Takiego rodzaju wiadomości moze posiąść każdy, kto nie boi się zadawać kartom zwyczajnych pytań, pytań małego kalibru, pozornie nieistotnych i niemających dużego znaczenia w danej chwili. Zapewne nie od razu odpowiedzi rycerzowe zostaną zrozumiane, ale nadejdzie moment, ze staną się jasne.

Podsumowując powiem tylko, że jak zawsze wszystko zależy od chęci i motywacji do zejścia z utartej ścieżki interpretacyjnej. Pomóc może astrologia, obserwacja życia i myślenie "tarotowe" na co dzień.

niedziela, 15 kwietnia 2018

Ten wpis nie będzie zawierał znaczeń kart a inne spojrzenie na Rycerzy. Dla niektórych będzie to nowością, a dla innych starym odgrzewanym kotletem. Dla mnie nie jest to absolutnie istotne. Ważne jest to, aby zejść ze schematycznej ścieżki opisu kart.

 Kim są rycerze? Z kim kojarzą się intuicyjnie, instynktownie, bez namysłu? Oczywiście z mężczyznami zakutanymi od stóp do głów w zbroje, z kopią w ręku i wyprawami krzyżowymi. Ale rycerze wywodzą się od wojów (akurat w Polsce), którzy w zamian za nadaną ziemię przez seniora, majątek (raczej zdobycz wojenną) i tytuł mieli obowiązek do służenia mu, toczyć bitwy i wojny z nim i dla niego. Na przestrzeni wieków stan rycerski ewoluował i stał się stanem szlacheckim. Mówiąc „rycerz” ma się również przed oczami Konia. Koń jest bardzo ważny i jest nieodłącznym partnerem rycerza, tworzy z nim symbiozę. Szczególnie widoczny jest ten fakt, gdy wróci się pamięcią do czasów Ludwika XIII i powieści Dumasa „Trzej muszkieterowie”. Bo kimże oni byli? Ano rycerzami na koniach tylko z późniejszej niż średniowiecze epoki (renesans). Czym głównie zajmowali się muszkieterowie? Ogólnie rzecz biorąc mogę powiedzieć, że bronieniem honoru Anny Austriaczki (żony Ludwika XIII) i dostarczaniem wiadomości. Wyobraźcie sobie (lub przypomnijcie) jak taki rycerz pędziwiatr kursuje między Francją i Anglią z wiadomościami od i dla Anny Austriaczki.

I w taki sposób na obrazkach w tarocie są przedstawieni rycerze: nowożytnie, na koniach, bez zbroi za to niosący istotne dla swojego żywiołu wiadomości. Mówię o klasycznej talii Waita.

 Zakładam, że żywioły w tarocie są znane. Jeśli nie to krótko dla przypomnienia:

 • KIJE, BUŁAWY, RÓŻDŻKI – ogień czyli działanie, inicjatywa, ekspansja, wyrażanie JA

 • PUCHARY, KUBKI, KIELICHY – woda czyli emocje, relacje, uczucia, wyrażanie wnętrza

 • DENARY, MONETY, DYSKI – ziemia czyli materia, finanse, praca, wyrażanie zasobów

 • MIECZE – powietrze czyli myśli, intelekt, wyrażanie idei

 W magii żywiołom odpowiadają kierunki geograficzne:

 • ogień – południe

 • woda – zachód

 • ziemia – północ

 • powietrze – wschód

Ogień jest ojcem, woda jest matką, dzięki nim powstały ziemia i powietrze.

 Wg Jóźwiaka tarotowym rycerzom odpowiadają znakom kardynalnym w astrologii ( Baran, Rak, Waga, Koziorożec) a ściślej punktom pięciokrotnym, które leżą w 18 stopniach znaków zodiaków kardynalnych. Czyli oznacza to, że:

 • Rycerz Kijów to 0 st. Barana do 18 st. Koziorożca; pierwszy dzień Słońca w znaku Barana do kwintylu (1/5 na kole astrologicznym) do 18-go dnia Słońca w znaku Koziorożca – źródło żywiołu ognia

 • Rycerz Pucharów to 0 st. Raka do 18 st. Barana; pierwszy dzień Słońca w znaku Raka do kwintylu 18go dnia Słońca w znaku Barana – źródło żywiołu wody

 • Rycerz Mieczy to 0 st. Wagi do 18go stopnia Raka; pierwszy dzień Słońca w Wadze do kwintylu 18go dnia Słońca w znaku Raka; źródło żywiołu powietrza

 • Rycerz Monet to 0st. Koziorożca do 18 st. Wagi; pierwszy dzień Słońca w Koziorożcu do kwintylu 18go dnia Słońca w znaku Wagi; źródło żywiołu ziemi

 Dlaczego przytaczam tą systematykę? Aby uświadomić wam i sobie, że każdy z rycerzy oprócz dominującego żywiołu (0st w znaku kardynalnym) „podszyty” czy też uzupełniany jest przez inny żywioł w 18 st innego znaku kardynalnego. Co to oznacza w praktyce? Ni mniej ni więcej a motywację do zainteresowania się astrologią choć na początek wystarczy przyswoić sobie główne cechy znaków zodiaku i domy astrologiczne. Można precyzyjniej określić sposób działania rycerza i w zależności od kart w rozkładzie prognozować w którą stronę podąży.

Teraz uwaga jeśli chodzi o określanie czasu na tej podstawie: może się sprawdzić lub nie sprawdzić. Jak zawsze zależy to od indywidualnego porozumienia ze swoją talią. Wiadomo, że warto wziąć pod uwagę 0 st. w znaku kardynalnym i określić porę roku choć konkretnego przedziału czasowego nie da rady.

Poza tym Jóźwiak przyrównuje Rycerzy do ascendentu na kole astrologicznym. Ascendent jest naszym JA uzewnętrznionym czyli jak postrzegani jesteśmy na zewnątrz, nasz wygląd, zachowanie, osobowość, w jaki sposób postępujemy w relacjach / kontaktach międzyludzkich itp. Doskonale wpisuje się to w charakter rycerzy w tarocie, bo przecież są oni m.in. pośrednikami, ale też wyrażają swoją wolę zgodnie z żywiołem, który reprezentują. Jóźwiak twierdzi, ze pośrednikami są królowe a nie rycerze. Można to też wziąć pod uwagę, bo stara tarotowa prawda brzmi: nie dogmat książkowy a praktyka ważniejsza. Ta wiedza może również ułatwić interpretację rycerzy w rozkładach.

 Z rozmysłem nie piszę o przyporządkowaniu rycerzy u Crowleya, ponieważ ma on inne koncepcje, które akurat u mnie absolutnie się nie sprawdzają jeśli chodzi o rycerzy. Jeśli ktoś chce się zapoznać z crowleyowskim punktem widzenia, to znajdzie na pewno literaturę.

 Warto też pamiętać, ze rycerze nie tylko odzwierciedlają typy ludzkie czy ludzi. To może być atmosfera wokół pytającego, wydarzenie niezależne od niego (np. Rycerz Mieczy – spięcie elektryczne), zjawisko atmosferyczne (np. Rycerz Mieczy – piorun lub Rycerz Pucharów – wylanie rzeki).

Nagromadzenie kart dworskich w rozkładzie stwarza problemy. Najważniejsze jest wtedy zwrócić uwagę na: płcie, kto jest starszy „stopniem”, przyda się również określić czyja twarz jest do kogo zwrócona (lub plecy). Nie należy się spieszyć w interpretacji jeśli widzimy nicość. Powoli da się rozsupłać ten węzeł gordyjski.

 Wiedząc to wszystko oraz więcej z waszego własnego doświadczenia i praktyki życzę wam rozszerzenia horyzontów interpretacyjnych. 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 38
O autorze