Kategorie: Wszystkie | Królowa Mieczy | wróżba
RSS
czwartek, 30 stycznia 2014
Literatura przez małe "l" bo kryminały. Przywiozłam mnóstwo ebooków ze sobą do Niemiec i czytam dla relaksu. Kryminały pisane przez polskie autorki już dawno chciałam przeczytać i mam: Katarzyna Bonda ("Sprawa Niny Frank" i "Tylko martwi nie kłamią"). Ale między innymi gdzieś nieśmiało zaplątała się książka Jacka Dąbały "Największa przyjemność świata". I zaczęłam się zastanawiać nad różnicami kobiecego i męskiego pióra w beletrystyce. Jest jakaś różnica? A może postępowo myśleć powinnam w kontekście gender? Warsztatowo Dąbała nie umywa się do Bondy. Zapytałam tarota jak skomentuje tych dwóch pisarzy. Bondę tarot opisał Rycerzem Kijów i Sprawiedliwością, a Dąbałę Asem Pucharów i Asem Kijów. Więc akcja w książkach Bondy jest bardziej wartka, wątki się plączą, krzyżują, rozchodzą i schodzą. Merytorycznie napisane są na wysokim poziomie, źródła uwzględnione i wiedza przekazana precyzyjnie. Dąbała natomiast pisze prosto, nieskomplikowanie i w stylu Pokolenia Ikea - seks, a gdzieś w oddali fabuła. Niby jest tajemnica, ale w połowie już wiedziałam kto i jak. Ta jego książka ma potencjał lecz na tym się kończy. I wniosek o kobiecym i męskim kryminale: wg mnie i tarota trochę też Bonda jest bardziej męska (ok, niech będzie, że uniseks) od Dąbały (bo opisów seksu z męskiego punktu widzenia nie liczę). Bonda pisze po prostu porządne kryminały a Dąbała... się dopiero rozkręca. Polecam do porównania i oczywiście dla miłośników gatunku.
czwartek, 23 stycznia 2014
Zrobiłam naprawdę niewielki rozkład na aktualną sytuację wewnętrzną na Ukrainie. Bardzo chciałabym wierzyć, że historia zatacza koło i tak, jak po stanie wojennym w Polsce nadejdzie dla tego kraju wolność jak za czasów Juszczenki. Oto karty: 1. Obecna syt. wewn. Urainy - 4 mieczy; 2. jak sytuacja będzie się rozwijać - 6 monet; 3. na jakie ustępstwa wobec protestujących zdecyduje się prez. Janukowycz - as mieczy; 4. kroki jakie podejmie Rosja wobec Ukrainy - Gwiazda; 5. kroki jakie podejmie UE wobec Ukrainy - paź monet 6. trudności na jakie może napotkać Ukraina wobec konfliktu wewn - Sąd; 7. pokaż kierunek, w jakim podąży Ukraina po wewn. konflikcie - 5 pucharów. Niestety, nie wygląda to tak, jak wyobrażamy sobie my, ludzie cywilizacji zachodniej; my, piewcy demokracji i jej zachodniej definicji. Za chwilę powinien nastąpić spokój wewnętrzny, rozprężenie, rozejm, ale to nie będzie spokój na stałe a na jakiś czas. Poza tym strona prezydencka wychodzi z pozycji siły, z pozycji która rozdaje, która podejmuje decyzje i która może więcej. Czy opozycja ma szansę wierzyć w coś więcej? Niby tak, ale nie sądzę, zeby osiągnęła 100% swoich postulatów. Janukowycz i jego ekipa będą grać na własną korzyść choć zdają sobie sprawę z konieczności ustępstw (dekretów, ustaw). Czy poda się do dymisji? Na razie widać zakusy prawne, aby nie. Ukraina NIE ODZYSKA TEGO CO WYWALCZYŁA W POMARAŃCZOWEJ REWOLUCJI. Rosja kusi czystością intencji i obietnocami a UE jak zawsze ograniczona biurokratyzmem będzie słać protesty, swoich przedstawicieli, propozycje. Rosja ma lepsze karty przetargowe i Ukrainy los jest przesądzony. I wieszczę rozłam nie tylko tkanki politycznej, ale także społecznej i narodowej. I nie wykluczam podzielenia Ukrainy na pół (np. tak jak przebiega tradycyjna linia "demarkacyjna" katolicko-ewangelickiej cz. Europy a prawosławnej Europy czyli Tarnopol-Lwów- Równe, a na wschód już "dzicz kozacka" pod wpływem Moskali).
środa, 22 stycznia 2014
Dziś o hazardzie i wszystko to, co pokazał mi tarot. Najczęściej pojawiały mi się gry karciane, potem maszyny i rzadziej konie. DIABEŁ - głębokie uzależnieni od hazardu wszelkiego rodzaju, zadlużenie się, przegrywanie a nie wygrywanie; WIEŻA - bankructwo, zastawienie nieruchomości; 7 MIECZY - blefowanie podczas pokera, wysokie licytowanie mimo słabych kart w ręku; 9 MONET - gra na maszynach, wykładanie kart przez krupiera na stół, wpisowe, żetony; KOŁO - ruletka, stawianie na chybił-trafił; 5 MONET - przegrana w jednej rozgrywce (rozdaniu) ale nie w całej grze, przegrana para (brydż); AS MIECZY - zaplanowana logiczna gra, liczenie kart; GŁUPIEC - nowicjusz w grze, szczęście początkującego, jednorazowa wygrana; 4 MONET - 2 pary lub 4 osoby w grze karcianej, zawodowcy, gra o wysokie stawki, gra w kości; 7 MONET - podpisanie weksla, zastawienie ruchomości, zamiast gotówki/żetonów na stole leżą weksle/zegarki/pierścionki; 2 MONET - para hochsztaplerów, podglądanie kart, podmienienie talii/karty; PAŹ MONET - spłata długu hazardowego, stawianie u bukmachera, realizowanie wygranej; PAŹ MIECZY - oszukiwanie, podglądanie, znaczenie kart; MAG - bukmacher, osoba której sposobem na zarabianie na źycie jest hazard; KRÓL MONET - kasyno, pożyczkodawca/lichwiarz (wysoki procent); PAŹ KIJÓW - dżokej; RYCERZ KIJÓW + KOŁO - wyścigi konne
wtorek, 21 stycznia 2014
Dziś napiszę o mieczach w kontekście czasów. Ten kolor jest najbardziej współczesny, na wskroś teraźniejszy, ponieważ myśl, słowo i wiatr mimo, że swobodnie poruszają się w czasie i przestrzeni, to od nich zaczyna się wszystko tu i teraz. PRZYSZŁOŚĆ - as mieczy, 5 mieczy, 6 mieczy, paź mieczy, Qmieczy, król mieczy. TERAŹNIEJSZOŚĆ - as mieczy, 2 mieczy, 3 mieczy, 4 mieczy, 5 mieczy, 7 mieczy, 8 mieczy, 9 mieczy, 10mieczy, paź mieczy, rycerz mieczy, Qmieczy, król mieczy. PRZESZŁOŚĆ - 3 mieczy, 9 mieczy, 10 mieczy, Qmieczy, król mieczy. Specyficzną kartą jest 8 mieczy. Umieściłam ją w teraźniejszości, lecz tak naprawdę dla tej karty czas nie istnieje. Jest zawieszona w czasoprzestrzeni, bo nie wiadomo gdzie znajdzie się człowiek, a raczej jego umysł, wewnątrz mieczy: w przeszłości, przyszłości czy teraźniejszości. As, królowa i król potrafią znaleźć się jednocześnie w 3 czasach ze względu na tradycyjne znaczenia oraz nieprzeciętną inteligencję jaką sobą reprezentują.
piątek, 17 stycznia 2014
Jakie karty patrzą w przyszłość? przeszłość? teraźniejszość? Posegreguję WA na czasy. PRZYSZŁOŚĆ (wszystko przede mną): Mag, Kapłanka, Kochankowie, Rydwan, Koło, Śmierć, Gwiazda, Sąd, Świat TERAŹNIEJSZOŚĆ (chwilo trwaj): Głupiec, Mag, Kapłanka, Cesarzowa, Cesarz, Kapłan, Sprawiedliwość, Eremita, Moc, Wisielec, Śmierć, Umiarkowanie, Diabeł, Wieża, Księżyc, Słońce PRZESZŁOŚĆ (wszystko już było): Kapłanka, Eremita, Koło, Wisielec, Diabeł, Księżyc Dlaczego w ogóle systematyka? Bo paląc papierosa (zawsze wtedy mam pomysły) stwierdziłam, że skojarzenie czasów z poszczególnymi kartami bardzo pomagają w interpretacjach. Bo każda karta niesie za sobą informację o czasie i z niej można wyczytać czy coś stanie w miejscu, powtórzy się czy zacznie nowe. Bo każda karta WA wyznacza kierunek (cel) a czas odgrywa istotną rolę.
Moja ukochana talia Arcus Arcanum opisywała mój zewnętrzny wygląd od początku Qpucharów lub Cesarzową. Obie mają blond włosy, Cesarzowa na dodatek kręcone, a Qpucharów ma niebieskie oczy. Tej jesieni zostałam zmuszona do zmiany koloru włosów (niechętnie), ponieważ miałam zniszczone końcówki a fryzjerka powiedziała, że lepiej byłoby, abym używała ciemnieszej farby. No więc posłuchałam i mam dokładnie kolor taki jak Qmonet czyli miodowy (koniakowy) blond. Więc stałam się wizualnie Qmonet, co tarot nie omieszkał mi zakomunikować jakieś 3 tygodnie przed zmianą (wtedy obruszyłam się i stwierdziłam, że głupoty mi gada). I co się okazało: moje zaniedbane koleżanki niemieckie z pracy zafascynował mój nowy kolor włosów i jedna nawet się skusiła (dzięki Ci Panie! - od razu wygląda lepiej gdy zakryła siwe). Ten cały przydługi wywód ma na celu potwierdzenie, żeby również bacznie obserwować obrazki, bo oprócz znaczeń są one kopalnią dodatkowej wiedzy.
czwartek, 16 stycznia 2014
Dziś: 3 pucharów z 2 mieczy. Spodziewałam się przyjemnego dnia w miłym towarzystwie i rzeczywiście z tym, że nie przewidziałam że aż w tak miłym! Skontaktowała się ze mną koleżanka której kilka miesięcy nie widziałam, bo mieszka w Hesji, mówiąc że jest w mieście. Więc szybciej wyszłam na przerwę obiadową. Okazało się, że jest z mężem. Czyli 3 osoby (2 kobiety plus mężczyzna) jak na 3 pucharów. Poszliśmy zjeść do Gasthofu, 3 pokale piwa z miejscowego browaru i gawędziliśmy sobie jedząc pyszniutkie dania. Potem przenieśliśmy się do kawiarenki i zamówiliśmy 2 cappucino i 1 czarną kawę oraz sernik. I tu na scenę wchodzi 2 mieczy: siedzimy dłuższą chwilę, pijemy kawy i plotkujemy a koleżanka nagle stwierdza, że ta jej kawa jakaś dziwna jest, bo mleczna. Ha! Maszyna wlała same mleko i spieniła, a co się stało z kawą - nie wiadomo :-) Kelner był zdezorientowany i zaskoczony, przepraszał ogromnie i w ogóle w rozpacz wpadł. Rozluźniłam go przekonując, że naprawdę żadnych problemów nie będzie, bo przyniósł przecież nową. Daliśmy mu większy napiwek na dodatek. I taka to była dziś moja 3 pucharów z 2 mieczy. Dzień wspaniały :-)
wtorek, 14 stycznia 2014
Miałam pisać na inny temat, ale zrezygnowałam uznając, że czas na lekką krytykę z cieniem rozżalenia. Bardzo dawno zauważyłam, że osoby zwracające się o prognozę tarota (nie tylko do mnie, bo w tv też), żądają szczegółowego wyjaśnienia każdej kwestii, która została poruszona przez karty, A gdy odpowiedź jest niezrozumiała to uważają, że tarocista na pewno się myli/kłamie/nie zna się/nie wie o czym mówi. Bywa rzeczywiście, że się myli i nie zna, ale to odrębny temat. Nikt nie jest w stanie wyjaśnić każdej najdrobniejszej sprawy i na każde wypowiedziane słowo we wróżbie rozkładać nieskończoną ilość razy kart. Nikt nie jest w stanie wyjaśnic wszystkiego, o czym mówią karty, a mimo wszystko osoby takie żądają kolejnych rozkładów na rozkłady. Nie pomoże to w niczym, bo 1) teraźniejszość - obecna nasza wiedza wraz z zaprogramowanym myśleniem na dany temat oraz emocjami nie pozwala niekiedy na wyobrażenie sobie, że sprawy mogą potoczyć się znakomicie lub fatalnie i taki obrót spraw wydaje sie niemożliwy; 2) tarot opiera się na losowości z załoźeniem, że pierwsze rozdanie jest najtrafniejsze i wiarygodniejsze niż kilka kolejnych które komplikują i zaciemniają obraz; 3) analiza każdej karty rozkładu w następnym rozkładzie nie objaśni nic, a przeciwnie- zaciemni (patrz. p 2). Nie da się traktować wrôzb tarota jako kontroli nad przyszłością, bo tarot zaskakuje nie raz i nie dwa.
niedziela, 12 stycznia 2014
Bywa tak w praktyce tarocisty, że w każdym rozkładzie pojawia się ta sama karta. Czasem na tej samej pozycji, czasem na różnych, ale ciągle plącze się i nie można się od niej uwolnić. Co to właściwie oznacza? I dlaczego się non stop pojawia? Z mojej praktyki wynika, że zazwyczaj chodzi o brak zrozumienia sytuacji, w jakiej znalazł się człowiek lub patrzenie na nią (bardziej ogólnie: na własne zycie pod nieodpowiednim kątem). Oczywiście, że przyczyną mogą być inne sprawwy np. ostrzeżenia przed niekorzystnymi wydarzeniami. Ale najczęściej dostrzegam zagubienie kwerenta i chaos w myśleniu jak i postępowaniu. Co wtedy należałoby uczynić? Jeżeli tarocista prawidłowo odczyta przesłanie karty stalkera, a pytający jest z gatunku wypieraczy i zaprzeczaczy, to żadnej rady nie ma. Jeżeli natomiast klient jest otwarty i naprawdę chce się dowiedzieć, a nie ma pojęcia której dziedziny życia karta może dotyczyć, to należy pytać tarota do skutku. Do skutku to nie znaczy codziennie po 10 razy, lecz na tym samym seansie w taki sposób dobierać rozkłady i "poszatkować" dziedziny życia, aby dojść sedna. Zazwyczaj kwerentowi coś podświadomie się majaczy, gdzieś go uwiera i mu dzwoni, lecz może rzeczywiście nie uświadamiać sobie, że to coś jest akurat teraz takie ważne i np. przeszkadza. Osobiście praktykuję wtedy proste rozkłady (góra 4 karty) i zadaję pytania wprost bez kluczenia i umiejscawiam przyczynę prześladowania karty w czasie i przestrzeni. Potem rozwijam temat i robię szczegółowsze rozkłady.
niedziela, 05 stycznia 2014

Paź pucharów - to zazwyczaj dziewczynka, a jeśli chłopiec to o cechach dziewczynki czyli wrażliwy, delikatny, przywiązany do rodziców, nieśmiały, trochę wycofany w zabawach z rówieśnikami. W ogóle te cechy przypisane są znaczeniowo do karty pazia pucharów. Dzieci określane tą kartą w kontaktach są serdeczne, ufne, zgodne, nie sprawiają dużych kłopotów wychowawczych, nie lubią hałasów, głośnych rozmów, krzyków (bardzo łatwo można je zranić). Zabawki: lalki, wózki dla lalek, przytulanki, książeczki w radosnych kolorach, bajki jak Miś Uszatek, Kubuś Puchatek o prostej fabule.

 Paź kijów - pokazuje mi chłopca i jeśli określi dziewczynkę, to zasada podobna jak w przypadku pazia pucharów: cechy łobuziaka, ciekawskiej małej osóbki, żywe srebro, rozkrzyczane o cechach przywódczych, mały kierownik zamieszania. W kontaktach zaskakujące wiedzą, podsłuchują rozmowy dorosłych, naśladują ich zachowanie, są bardzo operatywne i asertywne. Mają zadatki na ADHD. Zabawki: samochody, gry komputerowe, playstation, zabawy na powietrzu; książeczki o przygodach bohaterów, zaskakujące zwroty akcji.

Paź monet - płeć nie jest określona z góry, a bardziej cechy. Dziecko pokazane w tym paziu jest bardzo ciekawe świata, lubi gdy mu się tłumaczy wiele spraw, lubi dotrzeć do sedna. Jest zazwyczaj grzeczne, skupione na aktualnym zajęciu, nie rozprasza się, ma zadatki na analityczny umysł. Zazwyczaj rozwinięte nad wiek. Zabawki: puzzle, klocki, mały lekarz/laborant/chemik; dziewczynek nie interesują zabawy lalkami. Książki i bajki o zwierzętach, historii świata i państw.

Paź mieczy - płeć również nieokreślona z góry; najbardziej uciążliwy spośród wszystkich paziów; wymaga ciągłej uwagi, jest płaczliwy, złośliwy, nie umie dostosować się do grupy rówieśników. Typowy psuj. Jako, że nie potrafi skupić uwagi dłużej na jednej zabawie, opiekunowie mają sporo kłopotów z wymyślaniem nowych bodźców dla niego. Najczęściej pokazuje mi dzieci przeziębionych i chorych (grypa, angina, jelitówka).

 
1 , 2
O autorze