Wpisy z tagiem: Rycerz mieczy

wtorek, 01 maja 2018

Poprzedni wpis o podstawach rycerzy w tarocie był wprowadzeniem i usystematyzowaniem ich pozycji w talii. Teraz czas zająć się zgłębieniem tematu.

Wiadomo już, że rycerze są samodzielni, mają wolną wolę, wyrażają ją zgodnie ze swoim żywiołem. Jednak pełnią też funkcje służebne wobec królowej i króla. Na rozkazy króla stawiają sie w sytuacjach "poważniejszych" (wspominałam wcześniej o tradycyjnych rolach kobiet i meżczyzn w tarocie) a na rozkazy królowej w sprawach niezwiązanych z walką o władzę i terytorium (choć wyjątkiem może być Qmieczy). Królowie raczej nie będą traktować rycerzy jako narzędzi do osiągnięcia egoistycznych celów (chyba, ze ktoś używa kart odwróconych lub z kontekstu rozkładu kart prostych wyczyta się taki schemat) a królowe tak; królowe zgodnie ze swoim żywiołem mają większy wachlarz manipulacji rycerzami (klasyczny przykład Kleopatra jako Qmieczy i Marek Antoniusz jako Rycerz Kijów) chyba, że w rozkładzie leżą obok siebie te same żywioły (wtedy prędzej się dogadają jako partnerzy).

Rycerze jako odzwierciedlenie osób

Często, właściwie najczęściej, czyta się ich jako personifikację osób z otoczenia pytającego. W książkach nawet wyczytać można, że to mężczyźni do ok. 35 roku życia i znaki zodiaku zgodnie z żywiołem. To mit. Nie zawsze, a wg mojej praktyki prawie nigdy, można tak precyzyjnie zidentyfikować osobę. Rycerz jako osoba nie zawsze musi być rycerzem. W danej chwili, w danej sytuacji może nim być dla pytającego, ale za moment może jego pozycja spaść lub się zwiększyć. Dlatego czytając rycerzy najlepiej jest posługiwać się opisem cech charakteru, ich sposobu działania, metody jaką wybiorą wkraczając w życie pytającego. Bo Rycerz Kijów wcale nie musi być Baranem w wieku 30lat, a może być Rakiem w wieku 46lat zachowującym się jak niedojrzały na swój wiek mężczyzna i mający np. Asc w Baranie lub jakąś planetę osobistą w znaku ognistym. Wracam znowu do astrologii, bo ona może pomóc w analizach. Jeśli spytamy człowieka przed nami o znak zodiaku, to z pozycji wyjściowych w rozkładzie możemy z większym prawdopodobieństwem zidentyfikować rycerza danego żywiołu (pazia, królową i króla też) jako właśnie tą osobę. Możemy wtedy więcej wyczytać, analiza może okazać się szersza i trafniejsza.

Rycerze jako zjawiska i sytuacje

Gdy wiadomo już, że rycerze są wyrazicielami swojej woli oraz pośrednikami, to na tej podstawie można zacząć się przyglądać im pod kątem zjawisk i sytuacji w rozkładzie. Bo co jeśli rycerz pojawi się np. w rozkładzie na zdrowie? Lub na jednej z czakr? Będziemy go wtedy personifikować i wmawiać pytającemu, że ktoś go potnie ;) ? Nie zawsze choć może się zdarzyć. Trzeba jednak w takiej sytuacji przyłożyć rycerza do pytania, które zadajemy. Pytanie jest kluczowe. Najłatwiejsze jest o związki, bo wtedy idziemy w stronę osób. Najtrudniejsze są te z codzienności pytającego np. zmienić pracę? gdzie jej szukać? czemu coś mi strzyka w kolanie? gdzie posiałam ważne pismo urzędowe? itd. Wczuć sie należy w naturę rycerza danego żywiołu, czasem wyobrazić sobie sytuację, spojrzeć na całość rozkładu a nie tylko na jego jednego. Pomijam fakt pierwszych wrażeń, intuicji i podszeptów Wszechświata, bo wiadomo, że one są w 90% najtrafniejsze.

Co jeśli wam powiem, że Rycerz Kijów może mówić o szwankowaniu neuronów w mózgu a zwłaszcza tych pośredniczących? Bo przecież sam neuron funkcjonuje jako impuls elektryczny więc pasowałby do Rycerza Mieczy, ale jeśli komunikacja między neuronami jest zaburzona, to odpowiada za to szybki Rycerz Kijów na koniu gnający tam i z powrotem z wiadomościami. Lub co jeśli wam powiem, ze Rycerz Monet mówi o powolnym, stabilnym, konsekwentnym (zgodnie ze znaczeniem) odbudowywaniu się tkanki po ingerencji chirurga, aby ostatecznie się zregenerowała, oraz zakrywa swoją tarczą dostęp z zewnątrz na zawsze (goi się na zawsze)? Lub co jeśli powiem, że Rycerz Pucharów to pozornie spokojny akwen, który w mgnieniu oka może okazać się zdradliwy przez np zmianę temperatury wody lub nieodpowiednią szybko nasiąkającą odzież? Takiego rodzaju wiadomości moze posiąść każdy, kto nie boi się zadawać kartom zwyczajnych pytań, pytań małego kalibru, pozornie nieistotnych i niemających dużego znaczenia w danej chwili. Zapewne nie od razu odpowiedzi rycerzowe zostaną zrozumiane, ale nadejdzie moment, ze staną się jasne.

Podsumowując powiem tylko, że jak zawsze wszystko zależy od chęci i motywacji do zejścia z utartej ścieżki interpretacyjnej. Pomóc może astrologia, obserwacja życia i myślenie "tarotowe" na co dzień.

wtorek, 06 stycznia 2015

Oszustwo w kartach tarota pokazane jest zazwyczaj w zależności od kontekstu pytania, ciężkości czynu lub okoliczności, lecz tak czy siak jest niezmienna sekwencja kart w tym wypadku jak i pojedyncze karty sugerujące ciemną stronę mocy.

Chyba nie ma znaczenia czy chodzi o naciągacza/naciągaczkę finansową, niesolidnego wspólnika lub zdradliwych znajomych.

Bo czym jest oszustwo? W typowym rozumieniu prawa jest celowym sprzeniewierzeniem mienia. W wymiarze społecznym: manipulacją, po której pozostają straty moralne.

Moje karty najczęściej sygnalizują mi oszusta w Paziu Mieczy. Czasami bardzo trudno rozgraniczyć o co tak naprawdę chodzi, bo po pierwsze nie można bezpodstawnie oskarżać osób o niecne zamiary, a po drugie Paź Mieczy odpowiada również za opis osoby złośliwej, kłótliwej, chorej/przeziębionej. Naprawdę jest to dość trudne do rozgraniczenia. Lecz teraz rozpatruję kontekst oszustwa w Paziu Mieczy. Taka osoba jest bardzo inteligentna, prowadzi dobrze przemyślaną grę słowno-manipulacyjną, czasem oczywiście coś nie pójdzie wg planu ale zazwyczaj okoliczności jej sprzyjają; potrafi zasiać ziarno wahań i niepewności, jest sprytna, bystra, spostrzegawcza. To są same zalety, które użyte w oszustwie dają szanse na osiągnięcie sukcesu. Paź Mieczy jest jak lisek chytrusek: tu uszczknie, tam rzuci podejrzenie, gdzie indziej populistycznie poklepie po plecach. Nie zostawia sladów, jego żywiołem jest słowo mówione a nie pisane, aby nie został dowód na jego działalność. Zawsze może powiedzieć, ze ktoś źle go zrozumiał i to nie jego wina. Co chce osiągnąc Paź Mieczy? czasami satysfakcję finansową, czasami sprawdzić samego siebie w manipulacji. Taka osoba dopiero odkrywa swoje umiejętności w oszustwie lub pozostaje na tym poziomie, bo nie potrzebuje więcej. Je małą łyżeczką, a nie wielką chochlą. To jest drobnica oszustowa. Taki kieszonkowiec. Jednak jest bardziej niebezpieczny dla zwykłych ludzi niż następna para, bo porusza sie swobodnie w społeczeństwie, tych dolnych i srednich szczeblach.

Inną ligą jest królewska para: Król i Królowa Mieczy. To są oszuści w białych kołnierzykach. Zaplanowane jest wszystko od początku do końca, nie ma miejsca na improwizację, nieprzewidziane okoliczności, a nawet jeśli takie się zdarzają, to wcześniej są przewidziane i plan awaryjny opracowany również. Oby dwoje zarzucają najpierw sieć, w którą wpadają osoby im przydatne; tworzą system zależności, przysług i co najważniejsze: pociągają za sznurki. Na każdego mają haka, doszukają się każdego trupa w szafie i wykryją każdą słabość. Są niebezpieczni, bo znają naturę ludzką. Ta para nie zadowoli się i nie porwie na oszustwo małego kalibru, bo szkoda ich czasu i energii. Oni wolą spektakularne afery, ogromne sumy. Oglądaliście "House of cards"? Tak, to małżeństwo Underwood'ów. Król i Królowa Mieczy.

Jest jeszcze 7 mieczy. Ale ona mówi o samej naturze oszustwa, o odczuciu, bardziej o teoretyzowaniu "jak mogę napaść na bank" niż faktycznej realizacji. W 7 mieczy może być pokazany łgarz-informator, z którego słowotoku trzeba oddzielić plewy od ziaren lub osoba która dużo gada a tak naprawdę nic nie wie o przekręcie, bo dopowiada sobie więcej. 

A Rycerz Mieczy? Nie nadaje się do końca, bo nie ma w nim cierpliwości. On jest za szybki i satysfakcjonuje go złoty strzał. Skorzysta z okazji, ale samodzielnie nie zaplanuje niczego. Zostawi ślady za sobą.

Dlaczego kolor mieczy? Bo, jako się rzekło, do oszustwa potrzeba niebywałej inteligencji, pamięci i strategii. Kolor pucharów nic nie wskóra bo się będzie bał, kolor monet bo jest za uczciwy, kolor kijów bo jest dobry na realizację a nie sam pomysł.

czwartek, 12 grudnia 2013

Miłość - Rycerz Mieczy

Burzliwy rok dla Lwów: rozstania i powroty, ostre kłótnie i stawianie spraw na ostrzu noża równie dla sparowanych jak i singli. Lwy nie będą czuły się dobrze z dotychczasowymi partnerami i nie chcąc mówić wprost o rozstaniu będą prowokować konflikty, aby mieć pretekst do odejścia. Droga życia samotnych Lwic skrzyżuje się z mężczyznami, którzy wpadną na chwilę i jeszcze szybciej znikną czyli gorący romans z krótką datą ważności.

Ciężarne Lwice nie muszą się martwić, bo poród będzie trwał zaskakująco szybko ze szczęśliwym zakończeniem.

Finanse - Rycerz Pucharów

Podobnie jak u Byków :

Wszystkie Lwy będą miały ochotę na spełnianie swoich zachcianek zakupowych, aby elegancko i efektownie wyglądać. Finanse pozwolą im na umiarkowane szaleństwa w tym temacie. Źródło pieniędzy będzie stałe, lecz nie tak obfite jak w ubiegłym roku.

Praca - 5 mieczy

Lwy powinny mieć się na baczności w roku 2014: nieprzychylne osoby (współpracownicy, szefostwo), plotki, zakulisowe knowania mogą złamać ich karierę. Istnieje możliwość, że same Lwy zaangażują się w nieuczciwe zagrywki wobec kolegów z pracy i owszem, odniosą sukces, ale stracą na tym coś cenniejszego: opinię i dobre imię.

Szukający pracy powinni skupić się na poruszeniu nieba i ziemi w poszukiwaniu wysoko postawionych znajomych, którzy na pewno im pomogą.

niedziela, 08 grudnia 2013


Miłość - Paź kijów

Single nie będą szukać stałych związków, będą im odpowiadać krótkie relacje pełne emocji i namiętności. Niewykluczone, że postanowią pojawić się w życiu dawno zapomnianej miłości sprzed lat lub prowadzić "urywany związek" (mieszkanie osobno, własne sprawy i odnawianie relacji w miejscu, w którym skończyło się poprzednim razem). Będą dbać o własną wygodę i dobrą zabawę.

Barany w stałych związkach zapragną odmiany i będą rozglądać się na boki za ekscytującymi nowymi bodźcami. Niewykluczone, że postanowią na krótko stracić głowę i wdadzą się w romanse. Jeżeli zdecydują, że jednak pragną utrzymać temperaturę w stałym związku, to tarot radzi więcej własnej inicjatywy we wdrażaniu pomysłów - niespodzianek dla partnera.

Finanse - Rycerz Mieczy

Pieniądze będą przypływać z nieoczekiwanych źródeł i tak samo szybko wypływać z kieszeni. Zachcianki, niespodziewane lub niezaplanowane wydatki spowodują, że w portfelu przez większą część roku będzie hulał wiatr. Rada: zaskórniaki na czarną godzinę i żelazna rezerwa na wszelki wypadek.

Praca - Kapłan

Z pracą problemów nie będzie. Wasze stanowisko jest niezagrożone, macie poplecznika za sobą i możecie spać spokojnie. Szukający pracy powinni zgłosić się do dużych firm lub agencji pośrednictwa, gdzie mogą liczyć na wsparcie krok po kroku na całym etapie aplikacji i weryfikacji. Osoby starające się o emerytury lub renty dostaną pozytywne decyzje.

wtorek, 11 stycznia 2011

Nie pisałam w ogóle do tej pory o rycerzach. Powiem najzupełniej szczerze, że rycerzy jak iRucerz pucharów - Manga pazie odczytuję intuicyjnie w rozkładach, a zwłaszcza jeśli chodzi o ich rolę jaką odgrywają w sytuacji. Bardzo często zdarza się, że w danym momencie pasuje mi przyporządkować cechy np. króli. Nie zawsze, a bywa. Rycerze kojarzą mi się z różnymi typami przedstawicieli handlowych :)

Rycerze mogą pokazywać atmosferę zdarzenia, mogą pokazywać osoby stojące niżej w hierarchii firmowej lub ze względu na wiek.

Rycerza w rozkładzie partnerskim lub innym na uczucia nie traktuję jako partnera na długi czy dłuższy okres czasu. Nie wliczam tu rycerza monet, ponieważ on może być bardzo dobrym i wiernym przyjacielem, który z czasem ma szansę zamienić się w partnera. Pozostali trzej (mieczowy, pucharowy i kijowy) pojawią się i znikną; najszybciej zniknie mieczowy, zaraz za nim kijowy, a na końcu pucharowy. Dlaczego pucharowy na końcu? Bo to smakosz i esteta kobiecych wdzięków, który lubi ich towarzystwo i bardzo chętnie powraca niezobowiązująco do przerwanych na chwilę więzi. Chyba nie zostawia za sobą niemiłych wspomnień. Jest taki odcinek w I sezonie „Mentalisty” pt. „Crimson Casanova”, gdzie jednym z podejrzanych o morderstwo jest lokalny uwodziciel. Policjanci muszą przesłuchać wszystkie jego „zdobycze” (bardzo chętnie przekazał im notes z kontaktami do nich) i ANI JEDNA pani nie powiedziała Rycerz kijów - Da Vincizłego słowa o nim. Typowy rycerz pucharów :) A poza tym rycerz pucharów nieraz pokazał mi... plotkarza! Może to być kobieta jak i mężczyzna. Plotkarz taki, który nie chce specjalnie zrobić komuś krzywdy, bo raczej przenosi informacje z ust do ust (jest pośrednikiem), nie wymyśla, a raczej biegnie rozemocjonowany z nowinką do koleżanki z pokoju obok. Taki ktoś nie jest szkodliwy jeśli szkodę rozpatrujemy w kategoriach odpowiedzialności za plotkę (za rozpowszechnianie tak, za jej produkcję już nie).

Jest to osoba bardzo ujmująca, miła, emanująca dobrą i przyjazną aurą, stwarzająca wspaniały nastrój i może dlatego jest lubiana. Rycerz pucharów lubi, ale nie więcej: sympatyzuje, lubi, ciepło się odnosi i na tym koniec. Chyba nie będzie mu żal jeśli jakaś znajomość się zakończy, bo nie przywiązuje się do niej. Czy ma pieniądze? Nie swoje :D

Rycerza kijów gna do przodu gorąca krew; zawsze i wszędzie jest spóźniony. Człowiek z wiatrem we włosach. Ma fajne pomysły i skutecznie je realizuje w miarę swoich możliwości. Można na niego liczyć gdy trzeba szybko się przemieścić – on lubi prędkość. I nie nadaje się do stałych związków; będzie mu za ciasno, za nudno, za spokojnie, bo czuje potrzebę odkrywania, zdobywania i dojeżdżania. Ten rycerz pokazuje mi przeprowadzkę, przekraczanie granic administracyjnych (miasta, gminy, województwa itd.), przemieszczanie się, pracę oddaloną od miejsca zamieszkania rzadziej delegację, mężczyznę dojeżdżającego do kobiety (lub związek na odległość np spotkania raz w tygodniRycerz Mieczy - Blacku ). W sumie lubię tego rycerza, bo potrafi być sympatyczny, wnieść powiew egzotyki i pośpiech.

Rycerz mieczy to taki rewolucjonista jest. Zimny, wyrachowany rewolucjonista czasami pokazujący oblicze bezmyślnego siepacza. Jak się pojawia, to wraz z nim kłótnie i nieprzemyślane (najczęściej) ruchy burzące dotychczasowy porządek. Trzeba mu przyznać, ze wierzy w to, co robi i nie ma wątpliwości żadnych. Jóźwiak pisze o nim: „jako reprezentant intelektualnego i ruchliwego żywiołu Powietrza, jest przede wszystkim nosicielem pomysłów i idei, i to tych najbardziej rewolucyjnych, takich, które zmieniają dotychczasowy bieg rzeczy. Oczywiście w swoim negatywnym wydaniu, Rycerz Mieczy bywa siewcą niepokoju i zamętu; przynosi pomysły, które tylko przewracają ludziom w głowach”. Zgadzam się w całej rozciągłości z opisem. Dlatego jeśli pojawi się w rozkładzie na uczucia, to można być pewnym, że pojawi się, zabierze, co zechce i zniknie zostawiając za sobą rozdarte i płaczące serce kobiece.

O rycerzuRycerz monet - Transformations monet pisałam przy okazji prognozy na 2011 więc nie będę się powtarzać. Może tylko dodam, że jeśli określa partnera, z którym tworzymy związek, to mówi o takim kimś nudnym, bez polotu, przy którym każdy dzień jest taki sam i nie ma niespodzianek; taki ktoś jest przyzwyczajony do rutyny dnia i np. pije zawsze z tego samego kubka, stawia kapcie w taki sam sposób, myje zęby dokładnie 5 minut itp. Jako pracownik jest bardzo solidny, bardzo punktualny, uczciwy, niepijący, ale bez polotu, bez kreatywności. Sprawdza sie dobrze w drugim szeregu jako doradca lub człowiek od spraw technicznych.

Z Rycerzami (oprócz monetowego) kojarzy mi się piosenka Maleńczuka "Uważaj na niego". To oczywiście przerysowane, a jakież prawdziwe czasem ;)

 


piątek, 03 września 2010

Komu Wieża pokazała kiedykolwiek prąd? Wysadzenie korków, brak prądu, spięcia? Spięty miał rację: AC piorun DC ;D

Lao Che "Prąd stały prąd zmienny"


Choć nie widać mnie, ja klnę się, że serce me bije i ludzi kochać spieszę.
Rad bym wszystkich was sumiennie uściskać, ale przebicie może być i zaczęłoby błyskać. Błyskać.

Dziś w kącie, za szafką, uwiję swe gniazdko.

Stanę bacznie na warcie i jakby co, na alarm dam zwarcie.

Choć nie widać mnie, ja klnę się, że serce me bije i ludzi kochać spieszę.

Rad bym wszystkich was sumiennie uściskać, no ale przebicie może być i zaczęłoby błyskać. Błyskać. Błyskać. Błyskać.

Nie mam ja ni dziatek, żony i w służbie mojej uziemiony.

Oto mojej roty zwrotki. Używajcie mnie dopóty nie wywalą korki.

Choć nie widać mnie, ja klnę się, że serce me bije i ludzi kochać spieszę.

Rad bym wszystkich was sumiennie uściskać, ale przebicie może być i zaczęłoby błyskać.
I przepływa dobry duch, elektryczny anioł stróż.
Kontakt - pik, światło - pstryk. Płonę w duchu złóż.
Żarzy się czerwone oko. Czuj, czuj, czuway. Baju baju, ludziska, baju baj.
Stand by, stand by, stand by, stand by, stand by, stand by, stand by, stand by, stand by.

AC piorun DC, człowieku, kocham cię, zadzieram kiecę i lecę.

AC piorun DC, człowieku, kocham cię, zadzieram kiecę i lecę.
AC piorun DC, człowieku, kocham cię, zadzieram kiecę i lecę.
AC piorun DC, człowieku, kocham cię, kocham cię, no

Wieża-Druid CraftAA-Wieża

 

A jako bonus dorzucę ;)

AA-Rycerz Mieczy


O autorze