Wpisy z tagiem: eremita

środa, 08 sierpnia 2018

Do tego wpisu skłoniła mnie piosenka Bajora "Dokąd przed nią uciekasz", która ukazuje jedno z oblicz karty Eremity.

Wszyscy ciągle powtarzają, gdy wylosują Eremitę: "spójrz wgłąb siebie; poszukaj siebie". To są komunały. Na poziomie rzeczywistym każdy ucieka od samotności; każdy uważa, że chwile spędzone w swoim własnym towarzystwie są chwilami straconymi; że tylko towarzystwo ludzi pozwoli nam się odnaleźć. Nie chcę, żeby zabrzmiało to patetycznie jednak od narodzin aż do śmierci jesteśmy i tak samotni. Widać to wyjątkowo ostro w chwilach agonii, gdy odprowadzam ludzi trzymając ich za rękę. Moja dłoń w jakiś sposób im pomaga choć każdy sam i w samotności musi przejść tą bramę i w pewnym momencie muszę puścić rękę. Mogę jedynie uspokajająco spojrzeć w oczy (jeśli pacjent jest przytomny), ale więcej zrobić nie jestem w stanie. Eremita jest preludium Śmierci.

Czy przesłanie Eremity jest nam potrzebne? Tak. Jeśli się odważymy. Przebywać we własnym towarzystwie bez bodźców z zewnątrz, usłyszeć lęki, swoje myśli, ciche stukanie duszy wymaga ogromnej odwagi. To nie inni ludzie są naszymi największymi wrogami a my sami dla siebie. Eremita pozwala oswoić lub uświadomić sobie nasze tęsknoty, wspomnienia dobre i złe, zrozumieć przede wszystkim. Stan Eremity może być wstępem do kolejnego etapu: może Śmierci, może Diabła, może Sądu a może każe wrócić do Głupca... Eremita jest głosem duszy i Wszechświata. Pozwólmy sobie na usłyszenie ich szeptów.

środa, 21 grudnia 2016

Opis karty Eremity w kontekście portretu tarotowego wg pani Chrzanowskiej na pozycjach od 1 do 8.

Numery przy opisach oznaczają pozycję w tarotowym portrecie. UWAGA! Pozycję nr 4 w portrecie najlepiej czytać wraz z nr 1, bo wtedy idealnie widać powody np niemożności rozwinięcia skrzydeł w młodym wieku i poza tym interpretacja karty na pozycji nr 4 może się zmieniać (ulega modyfikacji) w zależności od karty na pozycji nr 1.

EREMITA

Na każdej pozycji w tarotowym portrecie krąży nad posiadaczem tej karty, czasem bardziej czasem mniej, cień outsidera. Myślę, ze to ważne i warte uwagi.

1. nauka staje się pasją, w szkole zawsze wie więcej niż rówieśnicy, przy sprzyjających kartach na kolejnych pozycjach: ponadprzeciętne zdolności w jakiejś dziedzinie i szybka droga nauki (przeskoczenie klas); szerokie zainteresowania, ale także stopniowe ich zawężanie aż do znalezienia dziedziny, którą sie mocno zglębia; trudności z integracją społeczną, przeciążenie nauką; czasami dziecko musi szybko dorosnąć i przejąć rolę rodzica, Smerf Mądrala ;)

2. wybór zawodów "teoretycznych" lub kariery naukowej, ekspert w zawodach fizyczno-technicznych, małe zainteresowanie tworzeniem związku a jeśli już to uczucie wyobcowania, popełnionego błędu; często się też zdarza, ze ludzie w tym okresie są po rozwodach i mają długie okresy samotności lub bezskutecznego poszukiwania partnera

3. choroby wieku starczego, samotnik, dziwak, najczęściej brak rodziny obok (na własną prośbę lub po prostu brak), poszukiwania hobby, demencja, Alzheimer

4. lęk przed samotnością i ciemnością, wmawianie sobie że się zasłużyło na samotność, niewiara w swoją wiedzę, zwątpienie w siebie, nieumiejętność przekazania wiedzy na forum, agorafobia, zdrowotnie: wczesna choroba Alzheimera i/lub demencja (zazwyczaj genetycznie uwarunkowane), z dzieciństwa mogły zostać lęki przed karami i ostracyzmem

5. świadomość swojej wartości jako jednostki, świadomość wiedzy i bycia ekspertem, kontynuacja kariery naukowej, brak ambicji bycia liderem, konieczność pracy indywidualnej, na samodzielnym stanowisku, swoboda podejmowania decyzji, więcej o tej pozycji powiedzą karty składowe dające wynik Eremity

6. pozytywna strona karty Eremita

7. przerobienie karty Eremity na różnych poziomach: kontakty ze starymi ludźmi, pokonanie lęków z poz. 4, dążenie do bycia ekspertem, rozwój wewnętrzny

8. Człowiek z ta kartą tutaj ma wszelkie predyspozycje, aby stać się dla kogoś przewodnikiem po życiu, korzystać ze swojego doswiadczenia zyciowego, zaufać sobie, czasem przełamać samotność lub uczucie samotności wewnątrz, podtrzymywac kontakty ze starymi ludźmi

czwartek, 19 grudnia 2013

Miłość - Król Mieczy

Panie Wodniki w związkach mogą spodziewać się nasilenia krytycyzmu ze strony partnerów, ostrych słów, prób zakrzyczenia i wytykania błędów. Panowie Wodniki zaczną się zastanawiać nad sensem kontynuowania związków, zaczną im przeszkadzać rzeczy najbłahsze. To nie jest dobry czas dla uczuć w życiu Wodników.

Single natomiast będą szukać ideału i wg własnej listy będą sprawdzać potencjalnych kandydatów. Wygórowane wymagania spowodują, że stracą wiele okazji do poznania wartościowych ludzi.

Finanse - Eremita

Wodniki w 2014 roku staną się po prostu skąpe. Jak najmniej będą wydawać na życie, na przyjemności wcale, a jeśli urlop to tylko pod gruszą (bo niewiele kosztuje). Ich mottem będzie "ja nie potrzebuję wiele do życia".

Praca - Słońce

Awanse, podwyżki, sukcesy - zawodowo dla Wodników szykuje się wspaniały rok. Bezrobotni na pewno znajdą coś dla siebie, a zatrudnieni na etatach zostaną docenieni. Wodniki powinny rozwijać w sobie zdolności przywódcze.

środa, 18 grudnia 2013

Miłość - 5 mieczy

Dla Koziorożców rok zapowiada się niełatwy - walki o partnera wszelkimi środkami przede wszystkim. Istnieje możliwość wtrącania się osób trzecich, co nie będzie korzystnie wpływało na związki. Niejedna plotka wyssana z palca może spowodować utratę zaufania. Należy dzielić na 3 co usłyszy się od "życzliwych" i polegać na własnych poglądach.

Single będą mieć trudno również, niestety. Koziorożce mogą zakochać się w osobach już zajętych, wplątać się w trójkąt i zostać ze złamanym sercem.

Finanse - Paź Pucharów

Lwią część nakładów finansowych pochłoną wydatki na dzieci (szkoły, zainteresowania, koła pozalekcyjne, wycieczki). Wszystkie Koziorożce mogą być nakłaniane do "złotych interesów" przez serdecznych znajomych - dwa razy niech się zastanowią zanim wejdą w spółki, zasponsorują pomysły. Ogólnie rok bez większych wzrostów i bez głębokich strat.

Praca - Eremita

Koziorożce zostaną docenione dzięki własnemu doświadczeniu i ich obowiązki mogą się poszerzyć o np. kierowanie większym działem niż dotychczas. Za tym nie będzie szła zbyt wielka podwyżka, niestety. Niektóre z Koziorożców poczują przesyt obowiązkami i podejmą decyzję o odejściu z pracy (lub emeryturze). Ci, którzy pracy dopiero szukają napotkają problemy z powodu zbyt wysokich kwalifikacji. W każdym razie rok 2014 dla szukających nie będzie łatwy i stałego etatu nie znajdą.

niedziela, 03 października 2010

Przyszedł mi do głowy pomysł na wpis w jednej chwili i pisze na gorąco. Przypomniałam sobie o Bajorze, słucham go właśnie i sądzę, że jedna z jego piosenek nadaje się na ilustrację lub zrozumienie istoty Eremity. Hmm... szczerze powiedziawszy dorzuciłabym jeszcze do niego Qmieczy, lecz samotność Qmieczy ma trochę gdzie indziej podstawy niz Eremity.

Eremita świadomie alienuje się, a wyobcowanie Qmieczy to rodzaj broni. Ale niech będzie - oby dwie karty mają jakieś punkty styczne pod względem zjawiska samotnosci.

Edward Hopper - Nighthawks

Dokąd przed nią uciekasz - M. Bajor

niedziela, 19 września 2010

Koło mnie otworzono sklepik z dopalaczami. Wychodzę z budynku, skręcam w prawo i robię 5 kroków - sklep z dopalaczami. A jakbym skręciła lekko w lewo i przeszła 10m, a potem na drugą stronę ulicy, to stanę naprzeciw podstawówki i gimnazjum. Więc... wnioski sami wyciągnijcie.

:/

Karty określiły ten sklep paziem pucharów, asortyment królem pucharów, a jak zapytałam sie wprost o dopalacze to wylosowałam eremitę.

karty na dopalacze

Cynizm, chęć zysku! Obok szkoły! Wstrząsnęło mną dzis gdy zobaczyłam szyld.

A swoją drogą jeśli można kolekcjonować te dopalacze, to czy w sprzedaży mają jakieś albumy albo klasery :P

I wcale nieśmiesznie brzmi już ta piosenka :/

niedziela, 29 sierpnia 2010

Jedyną stałą rzeczą w życiu są zmiany.

Nie mam pojęcia kto jest autorem tego zdania. Tak po prawdzie to bez znaczenia bo i tak podzielam ten pogląd.

Zmiany są neutralne i nieuniknione. Tarot również jest neutralny. Nasze własne spojrzenie na świat i życie powoduje, że wartościujemy zdarzenia na dobre i złe; korzystne i negatywne; budujące i niszczące.

Nie oszukujmy się: tarot mówi o zmianach nie tylko za pomocą jednej wyciągniętej karty, ale również sekwencjami czy ciągami kart. Natomiast w talii są karty, które w znaczeniu mają zapisane zmiany. Właściwie chcąc być uczciwą i traktować temat kompleksowo, to pokusiłabym się o tezę, że każda z 78 kart mówi o zmianie (malutkiego, średniego i sporego kalibru).

Nie będę się zagłębiać w każdą z kart, bo zrobię sama sobie niepotrzebny wykład i wpadnę na nieoznakowane leśne dukty ;) Zastanowię się nad kilkoma kartami.

Głupiec

rozpoczyna cykl; tłumaczę sobie na własny użytek Głupca jako pierwszy rok z 9-letniego osobistego cyklu numerologicznego, ponieważ w 9 roku osobistym posprzątaliśmy, wynieśliśmy śmieci i jesteśmy gotowi na NOWE. Głupiec symbolizuje m.in. kroczenie nieznaną do tej pory ścieżką, jak nowicjusz, laik; stosuję powiedzenie zapożyczone z hazardu: szczęście początkującego tzn laik grający pierwszy raz w życiu w ruletkę lub Black Jacka lub obstawiający wyścigi – wygra, postawi „na czuja”, bo o zabawę mu chodzi a nie wygraną. Więc Głupiec to naturalne, półświadome poruszanie się w nowym środowisku bez strachu o jutro.

Eremita

ta karta sugeruje odpocząć od codzienności; oddzielić siebie od świata po to, aby odnaleźć w sobie swoją prawdę, posłuchać swojego serca (patrz „Alchemik” Coelho), zrewidować priorytety i system wartości. Oczywiście że obecnie rzadko kto decyduje się na pustelnictwo na całe życie – nie chodzi o to, a o spojrzenie wgłąb siebie bo być może dzieje się coś z duszą, sercem, umysłem czego dłużej nie należy lekceważyć a zaopiekować się samym sobą.

Koło

Chyba nie muszę na dłużej zatrzymywać się przy tej karcie? Koło to jedna wielka zmiana w życiu, która zmiecie dotychczasowy porządek; na tą zmianę nikt nie ma wpływu, bo to przeznaczenie, los, coś co miało się wydarzyć. I już.

Śmierć

o tej karcie pisałam tutaj.

Wieża

z wieżą czasem jest kłopot, bo nie zawsze da się j jednoznacznie interpretować. Nie ulega wątpliwości, że zmiany będą mieć podłoże w fundamentach, założeniach, statutach, konstytucjach czyli w sprawach pryncypialnych, z którymi nikt nie dyskutuje. Tutaj najlepiej widać neutralność tarota: drżenie w posadach i krach dla niektórych będzie błogosławieństwem, dla innych katastrofą. W kwietniu tego roku rozkładając karty dla Polski wylosowałam Wieżę – powodzie, burze, tornada. Taka jest właśnie Wieża. Ludzie pod jej wpływem czują się zdruzgotani, są świadomi że wyrwano im korzenie (np. wyjazd zagranicę i brak rodziny, korzeni obok powoduje tęsknotę za krajem i pytania „kim jestem? Skąd pochodzę?”)

Sąd Ostateczny – Odrodzenie – Przebudzenie

to jest również zmiana, która delikatnie ewoluuje w człowieku; na co dzień nie ma symptomów , dopiero gdy spojrzy się z perspektywy widać jaką długą drogę przebył ktoś w myśleniu, bytowaniu itp. To też szczere bicie się w pierś i odmawianie modlitwy „moja wina, moja bardzo wielka wina”, aby móc wejść na nowy, wyższy poziom duchowy czy relacji. Niektórzy twierdzą że to przejście na emeryturę...

Średnio lubię zmiany... Hmm... gdyby były tylko na lepsze, to bym je kochała. A tak... wiadomo :/

Nie chciałam się skupiać tylko na Arkanach Wielkich, a wziąć na tapetę kilka kart z Arkan Małych. Następnym razem.

O autorze